Budowa Nowego Centrum Sopotu wkracza w ostatnią fazę

019108

Ok. 400 osób znajdzie pracę w nowym kompleksie dworcowym oraz usługowo-handlowym w centrum Sopotu. Na zrewitalizowanych terenach przydworcowych o powierzchni ok. 1,7 ha powstają dworzec PKP, hotel, mediateka, lokale handlowo-gastronomiczne i parking.

Kompleks ma być oddany do użytku w pierwszym półroczu 2015 roku. We wtorek na budynku zawieszona została wiecha. Nowe miejsca pracy powstaną w handlu i w usługach oraz do obsługi nowoczesnego centrum obsługi pasażera PKP (ok. 500 m kwadratowych zajmą kasy, przechowalnia bagażu), które będzie mogło obsłużyć ok. 5,8 tys. osób w ciągu doby. Ma powstać tez ok. 50 lokali handlowo-usługowych i gastronomicznych.

Dworzec i przyległe tereny są przebudowywane w ramach formuły partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto i kolej przekazały działki, a inwestycję finansuje i realizuje inwestor prywatny: Bałtycka Grupa Inwestycyjna SA. Koszt inwestycji to ok. 100 mln zł, z czego 42 mln zł stanowi kredyt z unijnego funduszu Jessica. Bałtycka Grupa Inwestycyjna w przyszłości będzie również zarządzała całym kompleksem.

Inwestycja jest realizowana w centrum Sopotu na obszarze pomiędzy ulicami Podjazd, Kościuszki i Kolejową, bezpośrednio przy ulicy Bohaterów Monte Casino (główny deptak kurortu). Ma powstać zabudowa o powierzchni ponad 23 tys. m kwadratowych.

Prezydent Sopotu, Jacek Karnowski uważa, że „to będzie drugie centrum miasta przeznaczone przede wszystkim dla podróżnych i mieszkańców”. Pierwszym jest centrum konferencyjno-turystyczne położone nieopodal sopockiego molo. „Nie bez znaczenia jest też 270 nowych podziemnych miejsc postojowych, których w Sopocie bardzo brakuje” – mówił podczas uroczystości. Przyznał, że „obiektem dumy” jest pierwsza w mieście mediateka, w której znajdą się: zbiory klasyczne, zbiory cyfrowo-multimedialne, bazy danych, filmy, audiobooki, e-booki, gry i e-galerie.

Powiedział, że finansowanie projektu jest przykładem pierwszego w Europie wykorzystania unijnego funduszu Jessica do finansowania projektu realizowanego w formule PPP (partnerstwa publiczno-prywatnego).

Prezes Bałtyckiej Grupy Inwestycyjnej, Dariusz Bracik poinformował dziennikarzy, że jest duże zainteresowanie wynajmem powierzchni w przyszłym kompleksie. „Mamy trzech chętnych na każdy metr kwadratowy” – dodał. Liczy, że „w tym roku uda się podpisać ok. 80 proc. umów na dzierżawę powierzchni w kompleksie”.

W ocenie uczestniczącego w uroczystości wiceministra rozwoju regionalnego, Pawła Orłowskiego, „powstaje nowy kawałek Sopotu”. Uważa, że inwestycja wpłynie realnie na dalszy społeczno-gospodarczy rozwój miasta.

Członek Zarządu PKP SA, Jarosław Bator podczas uroczystości poinformował, że przebudowa dworca PKP w Sopocie jest jednym z wielu realizowanych projektów modernizacji dworców w całym kraju. Jak tłumaczył, „jest dla nas bardzo ważne, aby zmienić standard obsługi pasażerów”. W imieniu PKP obiecał, że „standard powierzchni utrzymywanej przez PKP będzie na najwyższym poziomie i będzie powodem chwalenia się i to zarówno pod względem nowoczesności, jak i rozwiązań technicznych”.

Prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Dariusz Kacprzyk poinformował, że program Jessica wspiera realizacje 82 projektów w całym kraju. Łączna kwota wypłacona w ramach tego instrumentu wynosi ok. 900 mln. „Samych projektów zostało zgłoszonych dwa razy więcej niż było dostępnych pieniędzy” – dodał. Wyjaśnił, że są to przedsięwzięcia związane z rewitalizacją czyli odnawianiem i przywracaniem zniszczonych obszarów miejskich mieszkańcom.

Przyznał, że w przypadku projektu sopockiego, BGK jako bankowi finansującemu inwestycje komfort daje to, że projekt realizowany jest w bardzo atrakcyjnym miejscu Sopotu oraz fakt, że jest wielu najemców zainteresowanych wynajmem powierzchni w kompleksie. „To jest naprawdę wzorcowe przedsięwzięcie i z dumą je pokazujemy nie tylko w Polsce” – dodał.

Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy KE z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI). Jej celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Jessica pozwala na wykorzystanie funduszy strukturalnych UE w systemie zwrotnym, oferując np. na atrakcyjnych warunkach pożyczki lub gwarancje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>