Spadają ceny polskich hoteli

6e18d3a2f83df5ba7717cdd60cc999e0

Listopadowe ceny noclegów w Polsce odnotowały kilkuprocentowe spadki. Jedyną kategorią hoteli, gdzie średnia cena za dobę wzrosła, były obiekty najwyżej klasyfikowane. Największy spadek odnotowały z kolei najtańsze hotele jednogwiazdkowe. Okazuje się też, że najwięcej za dobę w obiekcie z pięcioma gwiazdkami nie zapłacimy w Warszawie czy Krakowie.

Średnia cena za dobę w polskich hotelach w listopadzie to 184 zł, czyli o 3,7 proc. mniej niż przed rokiem. Największe różnice analitycy Hotele.pl zaobserwowali pomiędzy hotelami z jedną i pięcioma gwiazdkami. W tych pierwszych średnia cena spadła o 6,2 proc. i wyniosła 140 zł, a w pięciogwiazdkowych – wzrosła o 5,9 proc. do poziomu 344 zł.

W listopadzie rozkład średnich cen w poszczególnych regionach również został poddany analizie. W województwie mazowieckim aż o 17 proc. wzrosła średnia cena za dobę w hotelach pięciogwiazdkowych i wyniosła 377 zł. Z kolei odmiennie niż w skali kraju, tu najbardziej taniały noclegi w obiektach z dwiema gwiazdkami, bo o 10 proc. (średnia cena 196 zł). Za to w dolnośląskim dwugwiazdkowce odnotowały największy wzrost cen o 24 proc. do poziomu 173 zł. Niezgodnie z ogólnym trendem zachowały się również hotele pięciogwiazdkowe w województwie małopolskim, w których średnia cena za dobę spadła z 370 zł do 296 zł. W Wielkopolsce największy wzrost zanotowała średnia cena w obiektach typu pensjonaty i wyniosła 184 zł, a w województwie łódzkim to 160 zł (wzrost o 13 proc.). Na Śląsku za nocleg w hotelu pięciogwiazdkowym średnio trzeba było zapłacić 343 zł. Z kolei w pomorskim średnia cena za dobę w pięciogwiazdkowcu wzrosła z 336 zł w zeszłym roku do 450 zł w listopadzie tego roku.

Analitycy hotele.pl sprawdzili także jak kształtowały się średnie ceny za dobę oraz preferencje w wyborach poszczególnych kategorii obiektów podczas podróży służbowych i prywatnych.

Podczas biznesowych wyjazdów nadal utrzymuje się trend rezerwacji noclegów w hotelach z trzema gwiazdkami (prawie połowa wyborów), w których średnia cena za dobę wyniosła w listopadzie 184 zł. Nocleg w pięciu gwiazdkach w trakcie służbowej podróż wiązał się z wydatkiem na poziomie 344 zł.

35 proc. podróżujących prywatnie wybierało hotele z trzema gwiazdkami, w których średnia cena za dobę wyniosła 148 zł. Wysoki udział rezerwacji (19 proc.) zanotowały też obiekty najtańsze, gdzie noc można było spędzić średnio za 117 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>