ORBIS MA OFERTĘ PRZEJĘCIA HOTELI ACCOR W EUROPIE ŚRODKOWEJ

472187

Orbis otrzymał od swojego inwestora strategicznego Accor ofertę przejęcia sieci 46 hoteli w Europie Środkowej oraz propozycję zostania wyłącznym licencjodawcą marek Accoru w regionie, poinformował prezes Gilles Clavie. Wartość zaproponowanej umowy wynosi 142,3 mln euro.

– Już od pewnego czasu analizowaliśmy możliwości rozwoju grupy Orbis poprzez akwizycje. Co istotne, jesteśmy obecni w wielu kluczowych miastach Polski, a biznesowy segment rynku, na którym działamy, jest już w dużej mierze nasycony. Dlatego propozycja przejęcia hoteli w tych krajach wpisuje się w naszą strategię i ewentualna transakcja byłaby dla nas szansą na bardziej dynamiczny wzrost. Wiele z tych hoteli mieści się w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach, takich jak Budapeszt czy Praga – powiedział Clavie, cytowany w komunikacie.

Orbis wyliczył, że zgodnie z ofertą mógłby przejąć spółki zależne Accor na Węgrzech (zarządzająca także hotelami w Macedonii, Słowacji i Bułgarii), w Czechach, Rumunii i Polsce (Muranowska Sp. z o.o. oraz Hotek Polska Sp. z o.o.). Sieć 46 hoteli składa się z 11 własnych (1 974 pokoje), 17 w dzierżawie (3 573 pokoje), 11 działających na podstawie umowy o zarządzanie (1 685 pokoi) oraz 7 we franczyzie (821 pokoi).

– Wszystkie hotele działają pod markami Accor: Sofitel, Pullman, MGallery, Novotel, Mercure, ibis i ibis budget. 76 proc. hoteli jest zlokalizowanych w stolicach państw. Spółki zależne w Polsce posiadają dwa hotele, które Grupa Orbis do tej pory prowadziła na zasadzie umowy o zarządzanie: ibis Warsaw Old Town i Sofitel Wrocław Old Town. Większość obiektów prowadzi działalność, natomiast 8 to hotele planowane, z których 3 będą zarządzane, a 5 będzie przedmiotem franczyzy. Oferta przewiduje wyłączność na negocjacje Orbisu z Accorem do końca listopada 2014 roku – czytamy w komunikacie.

Strategia Orbisu zakłada wzmocnienie pozycji lidera w regionie poprzez dalszy rozwój i zwiększenie efektywności sieci hoteli. Grupa skupia się na ekspansji poprzez zawieranie umów o zarządzanie, franczyzę oraz na inwestycjach w hotele własne, podano także.

– Mamy już doświadczenie w przejęciu od Accoru hoteli należących do spółki Hekon w 2003 roku, zakończone pełnym sukcesem. Posiadamy również licencję na prowadzenie operacji pod markami należącymi do Accor na terenie Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. W przypadku przejęcia hoteli w kolejnych 6 krajach odnotowalibyśmy skokowy wzrost biznesu – zarządzalibyśmy w sumie ponad 110 hotelami i umocnilibyśmy naszą pozycję największej sieci hotelowej w Europie Środkowej – podkreślił wiceprezes Ireneusz Węgłowski.

Spółka przypomina, że obecnie w strukturze grupy Orbis funkcjonuje 68 hoteli (w tym 52 własne, 1 w dzierżawie, 3 w zarządzaniu oraz 12 franczyzowych), które zlokalizowane są w 32 dużych miastach i miejscowościach wypoczynkowych w Polsce, na Litwie oraz na Łotwie.

– W najbliższych tygodniach Orbis będzie analizował otrzymaną ofertę, zleci przeprowadzenie wyceny aktywów przez niezależnych doradców zewnętrznych oraz będzie prowadził rozmowy z Accor. Następnie zarząd przedstawi radzie nadzorczej Orbis do zaakceptowania wniosek dotyczący przyjęcia bądź odrzucenia oferty – podsumowano.

Hotele Grupy Orbis działają pod markami należącymi do Accor: Sofitel, Novotel, Mercure, ibis, ibis budget i ibis Styles, a także pod polską marką Orbis Hotels, oferując usługi w standardach od pięciu do jednej gwiazdki. W 2013 r. spółka odnotowała 683 mln zł skonsolidowanych przychodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>